Belföld

Török Gábor: Melyik ellenzéki politikus tette volna azt 2024 előtt, amit most Magyar Péter tesz?

Kormánypárthoz közel álló közvéleménykutató-intézet hónapok óta nem tett közzé adatokat. „Korábban azt mondtam, hogy nem engedhetik meg maguknak, hogy olyan adatot hozzanak ki, amelyben a Fidesz második helyen áll, és ilyesmi láthatóan tényleg nem történt meg egyelőre. Vagy azért, mert nem ez a helyzet, vagy más okból, de ez érdekes árulkodó jel” – mondta Török Gábor a Törökülés című podcast nyolcadik részében. A 24 Extra Csúcs-csomagjának előfizetői számára hozzáférhető beszélgetés témái Szalay-Bobrovniczky honvédelmi miniszter békementalitás föladásáról elhíresült beszédének kiszivárgásától az ukránokkal vívott kémharcon át Gyurcsány Ferenc visszavonulásáig terjedtek.

A hagyományos mosópor most visszalő. Lehet rá mondani, hogy hagyományos mosópor, de bizony visszalő, építi a saját narratíváját: Magyar Péter elgyalogol Nagyváradra, elmegy a tihanyi apátsághoz, ahol Orbán Viktor előtte beszédet mondott. Melyik ellenzéki politikus tette volna ezt meg 2024 előtt? A régi ellenzék bement volna az ATV-be aznap este, és akkor az ügy ki van lőve. Magyar Péter meg ráépített egy teljes kampányt, behozott egy országgyaloglást. Folyamatos innováció, ellennarratíva-építés látszik

– mondta Török Gábor a Törökülésben, miután a téma az volt, hogy mennyire működik a Fidesz aktuális, egyre több ellentmondással terhelt narratívája akkor, amikor nem fölényben van, hanem növekednie kellene. A politikai elemző szerint a párt felépített történetének mind több vérző sebe van, hiszen például Ukrajna uniós tagságának ellenzésére épül, miközben a Fidesz támogatta az uniós csatlakozást, az Európai Néppárt a fő ellenfelek egyike, de a Fidesz volt nagyon sok időn át a tagja. Török mindennek kapcsán jegyezte meg, figyelemre érdemes, hogy egy ideje nem is publikáltak kutatást a pártok támogatottságáról a kormányközeli intézetek.

A 24 Extra Csúcs-csomagjának előfizetői számára hozzáférhető Törökülés aktuális epizódjában szóba került az ukránokkal vívott kémharc is, amelynek kapcsán Török elmondta, a titkosszolgálati szál használata nem példa nélküli még a magyar politikában sem, Gyurcsány Ferenc is élt ilyen eszközzel, a kormányzó politikai erők olykor előveszik ezt a megoldást. Minthogy a Fidesz olyasféle történetet épít, amely szerint ha nincs hatalmon, Magyarország belesodródik a háborúba, ehhez igyekszik nehezebben vitatható elemeket használni, mint amilyen a nyilvánosság számára nem látható titkosszolgálati szál.

A résztvevők részletesebben tárgyalták a honvédelmi miniszter kiszivárgott beszédét a háború nulladik fázisáról, mely Török szerint éppen úgy nem sorolható a politikai Richter-skála felső régióiba, ahogyan a tiszás Kollár Kinga beszédének részlete, amelyre a Fidesz kampányt épített.

A beszélgetésen kitértünk Gyurcsány Ferenc hirtelen visszavonulására is. Erről Török azt mondta, ha két évtizedes távlatban vizsgáljuk a történetet, akkor nagyon jelentős, hiszen véget ért a magyar politikának az a korszaka, amelyet Gyurcsány és Orbán együtt jelképezett, ennek pedig súlya van. Ugyanakkor kiemelte, ez nem most történt meg: Magyar feltűnése után a Fidesz egy ideig kísérletezett azzal, hogy összehozza őt is a korábbi miniszterelnökkel, ám utána mintha elfogadta volna, egy eszköze, egy vudubabája kiesett.

További részletek a 24 Extra Csúcs-csomagjának előfizetői számára hozzáférhető Törökülésben.

Kapcsolódó
Török Gábor: Orbán tihanyi beszéde lassan ölő méreg lehet
Magyar Péter és a Tisza rettenetesen veszélyes ellenfél a Fidesz számára, mert mindent tud, amit a Fidesz tudott, és alkalmazza is a Fidesz gyakorlatát a politikai nyilvánosságban. A Szalay-Bobrovniczky Kristóf kiszivárgott beszédétől az ukránokkal vívott kémharcon és Polt Péter alkotmánybírói jelölésén át Gyurcsány Ferenc lemondásáig tartó hét eseményei miatt itt a rendkívüli Törökülés.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik
OSZAR »