11,85 milliárd forintnyi gyorshajtásért kiszabott bírság maradt befizetetlen 2024-ben és 2023-ban Magyarországon – derült ki a Vezess közérdekű adatigénylése nyomán az Országos Rendőr-főkapitányságtól (ORFK) kapott adatokból. A rendőrség szerint a kiszabott 38 milliárd forint gyorshajtásos bírságból 30,92 milliárd forintot fizettek be az üzembentartók tavaly, míg egy évvel korábban 26,19 milliárdból 21,41 milliárd forintot.
Az ORFK adatközlése szerint összesen 266.772 darab gyorshajtásos bírság maradt befizetetlen ebben a két évben.
A Vezess cikke szerint az autósok gyakran azzal trükközhetnek, hogy 5000 forintnál kisebb összeget levágnak a befizetendő bírságukból, és csak a maradékot fizetik be. Ennek oka az lehet, hogy „abban az esetben, ha a kiszabott 30.000 forint bírságból 25.100 forintot fizet meg az érintett, a fennmaradó 4900 forint végrehajtására – megfelelő jogszabályi rendelkezés hiányában – nincs mód” – írta a rendőrség.
A másik probléma, hogy „tízezres nagyságrendben közlekednek az ország útjain olyan autók, amelyeket élelmes ’vállalkozók’ gyakorlatilag mentesítettek a közigazgatási bírságok vagy akár az autópályadíjak befizetése alól. Úgy tűnik, komplett szolgáltatási szektor épült ki arra, hogy aki szeretne megfoghatatlan, utolérhetetlen fantomként száguldozni, alig havi pár ezer forintos díjért megválthassa a gyorshajtásokat, piros lámpán áthajtásokat, matricadíjakat” – írták korábban a Traffix nevű közlekedési blogon. Szerintük a módszer nagyon egyszerű: papíron el kell adni az autót egy „dobós cég”-nek. Ezek a vállalkozások a blog szerint jellemzően egy utolérhetetlen hajléktalan nevén vannak hamis címre bejelentve, így soha semmilyen postai küldeménnyel nem lehet megtalálni őket.
Természetesen több jogszabály foglalkozik a befizetetlen közlekedési bírságok beszedésével, a lényeg, hogy a rendőrség továbbadja ezeket az adóhatóságnak.