Több tízezer tartalékos katonát készül mozgósítani a következő napokban – közölte szombaton az izraeli hadsereg. A CNN szerint a mozgósítás a Gázai övezet ellen folytatott hadjárat kiterjesztésére utalhat, miközben a tűzszünet érdekében folytatott tárgyalások elakadni látszanak. A behívók kiküldését azt követően jelentették be, hogy a hadsereg vezérkari főnöke, Ejál Zamir altábornagy pénteken Benjamin Netanjahu miniszterelnök és Izrael Katz védelmi miniszter elé terjesztett egy olyan tervet, amely a Hamász elleni nyomásgyakorlás kiterjesztését célozza.
A Kan 11 izraeli állami műsorszolgáltató szerint a tervben szerepel, hogy a a hadműveletek előtt a palesztin civileket kitelepítik a Gázai övezet északi és középső részéből. Meg nem nevezett illetékesekre hivatkozva közölték azt is, hogy Netanjahu biztonsági kabinetje várhatóan vasárnap jóváhagyja a tervet.
Ez a hír aggodalmat ébresztett az ötvenkilenc továbbra is fogva tartott izraeli túsz családtagjainak körében. A Túszok és Eltűntek Családjainak Fóruma szombaton „sürgős és szívből jövő” felhívást tett közzé. Ebben arra figyelmeztettek, hogy „a harcok bármilyen eszkalálása közvetlen veszélybe sodorja a túszokat – az élőket és az elhunytakat egyaránt”.
Az izraeli közvélemény túlnyomó többsége a túszok hazatérését az ország legfőbb erkölcsi prioritásának tekinti
– tették hozzá.
Mint ismert, a fennmaradó túszok szabadon bocsátásáról szóló tárgyalások hetekkel ezelőtt elakadtak, nem függetlenül attól, hogy Benjamin Netanjahu kormánya március végén, a Ramadán hónapjának utolsó harmadában egyoldalúan felrúgta az év elején nagy nehezen kialkudott három fázisú tűzszüneti megállapodást, és sok polgári áldozattal járó újabb támadásokat indított a Gázai övezetben.
A diplomáciai megoldás esélye a hétvégén tovább halványult, miután Netanjahu felszólította a közvetítőkként eljáró Katart, hogy „döntse el, a civilizáció oldalán áll-e, vagy a Hamász barbarizmusának oldalán”. Netanjahu egyben azt állította, Izrael a Gázai övezetben „igazságos háborút folytat igazságos eszközökkel”.
A CNN szerint nem világos, hogy az izraeli miniszterelnököt mi késztette ezekre a kijelentésekre, de a nyilatkozat megtétele előtt az izraeli médiában olyan jelentések láttak napvilágot, melyek szerint Katar nyomást gyakorolt a Hamászra, hogy utasítsa el a tűzszüneti megállapodásra vonatkozó egyiptomi javaslatot. Katar vasárnap visszautasította ezt állítást, és közölte, hogy Izrael a humanitárius segélyeket a „politikai kényszerítés eszközeként” használja. Ennek magyarázata, hogy Izrael március legelején, az iszlám szent hónapja kezdetén teljesen elvágta a Gázai övezetbe irányuló segélyszállítmányokat és áruforgalmat, ami azóta is tart.
Valóban ez volna a »civilizáció« meghirdetett modellje?
– tette fel a kérdést az X közösség platformon a katari külügyminisztérium szóvivője, Majed Al Ansari. „Jogos kérdést kell feltenni: A nem kevesebb, mint százharmincnyolc túsz kiszabadítását az úgynevezett „igazságos” katonai műveletek révén érték el, vagy éppen a közvetítés révén, amelyet most igazságtalanul bírálnak és aláássanak?” – fűzte hozzá a szóvivő.
Izrael azután indított megtorló háborút a Gázai övezet ellen, hogy 2023 október hetedikén a Gázai övezetből kitörve a Hamász és a vele szövetséges iszlamista milíciák fegyveresei halálos támadást indítottak Dél-Izrael települései ellen. Ebben mintegy ezerkétszáz embert – többségében civileket – öltek meg, és túszul ejtettek több száz embert, akiket a Gázai övezetbe hurcoltak. Az erre válaszul indított összehangolt Izraeli hadműveletek tizennyolc hónap alatt több mint ötvenezer ember halálát okozták, akiknek túlnyomó többsége nő, gyermek és idős ember volt.