Nagyvilág

„Büszkék vagyunk Bobra” – az első amerikai pápa Ferenc több reformját támogatta, de óvatosabb az elődjénél

VATICAN MEDIA / AFP
VATICAN MEDIA / AFP
XIV. Leó személyében nem egy olyan hevesen izzó karakter lépett a pápai trónra, mint az elődje volt. A Sixtus-kápolnában összesereglett bíborosok egy korábban nem túl esélyesnek tartott társukat emelték maguk fölé, aki tisztelettel viszonyul Ferenc életművéhez, ugyanakkor kedves lehet az elmúlt tizenkét év által megsebzett tradicionalisták számára is.

XIV. Leó pápa  – aki csütörtök estig a Robert Francis Prevost nevet viselte – 1955. szeptember 14-én született Chicagóban. A bíboros-katalógusként funkcionáló Cardinalium Collegii szócikke szerint  Prevost 1977-ben lépett be a Szent Ágoston Rendbe, és 1981-ben tette le a fogadalmát. Hosszú időt töltött misszionáriusként Peruban, mielőtt két egymást követő ciklusra megválasztották az Ágoston-rend vezetőjévé. Ez a szerzetesrend a 13. században alakult a szegénységnek, a szolgálatnak és az evangelizációnak szentelt kolduló barátok közösségeként.

Az új pápa folyékonyan beszél az angol mellett spanyolul és olaszul. Miután XIV. Leóként bemutatták, olaszul szólt a Szent Péter-bazilika erkélyéről a tömeghez, majd spanyolra váltott, felidézve a misszionáriusként, majd a perui Chiclayo érsekeként eltöltött éveit. Azt mondta önmagáról az egybegyűlteknek, hogy ágostonrendi pap, de mindenekelőtt keresztény, valamint püspök, „hogy mindannyian együtt járhassunk” – idézi fel szülővárosának tekintélyes lapja, a Chicago Sun Times az eseményt, megemlítve, hogy

XIV. Leó első szereplésekor a pápaság hagyományos, díszes piros köpenyét viselte – azt a köpenyt, amelyet Ferenc pápa a 2013-as megválasztásakor alázatból mellőzött.

Az első amerikai pápa bíborosként a Vatikán befolyásos püspöki hivatalának, a Hittani Dikasztériumnak a tagja volt, és a Püspöki Kongregációt vezette. Pápaként első szavai ezek voltak: „Béke legyen veletek!”

10 fotó

Kitartó szorgalommal az emelkedőn

Prevost egy Chicago közeli, alig több mint húszezer fős kistelepülésen, Doltonban nőtt fel. Az ott élő katolikus családok jellemzően a Chicago déli szélén fekvő templomba jártak, ahol elkötelezett és buzgó keresztényként ismerték a Prevost családot – Louist, a pedagógust, Mildredet, a könyvtárost, valamint fiaikat, Louist, Johnt és Robertet. Robert Francist ma is mindenki Bobként emlegeti arrafelé, és a lapnak több gyermekkori ismerőse elmondta, mennyire büszke rá.

Szülei a születésekor egy 110 négyzetméteres téglaházban éltek, amelynek jelzáloghitelét  havi 42 dollárral törlesztették. Az apa, Louis Prevost a chicagói 169-es körzet déli külvárosi iskoláinak felügyelője volt; a második világháborúban hadnagyként szolgált a Földközi-tengeren. 1943-ban végzett a Central YMCA Főiskolán, miközben a Hyde Parkban élt. Az új pápa édesanyja, Mildred Martinez Prevost könyvtártudományt tanult a DePaul Egyetemen.

Prevost matematikus diplomát szerzett 1977-ben, majd teológiából mesterdiplomát, és PhD-t kánonjogból. Felszentelése után 1985-ben csatlakozott a perui ágostonrendi misszióhoz. 1987 és 1988 között az Egyesült Államokban volt lelkész és missziós igazgató, majd visszatért Peruba, ahol kánonjogot tanított az egyházmegyei szemináriumban. Volt plébános, egyházmegyei tisztviselő, képzési igazgató, szemináriumi tanár és igazságügyi megbízott.

2014-ben visszatért Peruba, ugyanis Ferenc pápa kinevezte a Chiclayoi Egyházmegye apostoli adminisztrátorává. 2015-ben Chiclayo püspökévé léptették elő. Ez idő alatt Peruban politikai válságok zajlottak, a püspökök pedig a mélyen katolikus országban – a konzervatív vélemények szerint legalábbis – fontos szerepet játszottak az intézményi stabilitás biztosításában.

Ferenc pápa 2023 januárjában Prevostot nevezte ki a Püspöki Dikasztérium prefektusává – ebben a pozícióban a papi vezető a püspökök kiválasztásáért felelős. Prevost e tisztséget elődje 2025. április 21-én bekövetkezett haláláig töltötte be.

Vatican Media / Vatican Pool / Getty Images Robert Francis Prevost és Ferenc pápa

2023. szeptember 30-án Ferenc pápa Prevostot bíborosi rangra emelte.

Az új pápa – visszafogott természetének megfelelően – ezidáig nem szerepelt sokat a médiában. A kulcsfontosságú témákról is keveset mondott, ám néhány álláspontját a „forró témákban” jól ismerhették a pápaválasztó testület tagjai.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik
OSZAR »