Információnk szerint az elmúlt napokban több személy is magánokirat-hamisítás és hűtlen kezelés miatt tett ismeretlen tettes(ek) ellen feljelentést, abban név szerint megnevezve a Magyar Lovassport Szövetség (MLSZ) elnökségének két tagját, illetve a felügyelőbizottság korábbi elnökét.
A feltételezett magánokirat-hamisításra vonatkozó eset abból ered, hogy a MLSZ elnöksége március 6-án elfogadta „a Magyar Lovassport Szövetség Szabadidő Lovas szakágának Lovassportok Amatőr és Utánpótlás szakágra való átnevezését (LAUSZ)”. A feljelentők szerint ezt nem tehette volna meg, mivel ehhez az alapszabály módosítása szükséges, amire csak a közgyűlésnek van jogosultsága. Éles szemű lovasok ezt szúrták ki, majd az eljárási hibát jelezték a szövetség irodája felé – választ nem kaptak, ellenben nem sokkal később azzal szembesültek, valaki a már elfogadott elnökségi határozat végére utólagosan hozzáírta azt a szöveget, hogy „és közgyűlés elé terjesztik, ami legkorábban 2025 május 13.-án esedékes”.
A már meglévő, az elnökség által elfogadott határozathoz azonban nem lehet csak úgy utólag hozzáírni, kiegészíteni, ahhoz új elnökségi ülés összehívása és új szavazás kellett volna, ráadásul a feljelentők azt is kiszúrták, hogy a szabadidő szakág már öt nappal a március 6-i elnökségi ülés és az azon hozott határozat előtt közzétette a névváltoztatást.
A feljelentés második része vonatkozik a feltételezett hűtlen kezelésre: a feljelentők állítása szerint az MLSZ két elnökségi tagjának van egy egyesülete, a Szabadidő Lovasok Sportegyesület. E klub három vezető tisztségviselője közül kettő a két terheltként nevesített elnökségi tag, míg a harmadik a szövetség felügyelőbizottságának korábbi elnöke. A nevezett egyesület székhelye épp úgy a 1087. Kerepesi út 7., azaz a Nemzeti Lovarda, mint ahol a szövetségi iroda is található.
A Szabadidő Lovasok Sportegyesülete az utóbbi három évben több millió forintos támogatást kapott az MLSZ-től. A szövetségi támogatásokról az alapszabály és a gyakorlat szerint szintén az elnökség dönt, vagyis hagyja jóvá azok mértékét és haszonélvezőit. A feljelentő azt nehezményezi, hogy a beadványukban megnevezett elnökségi tagok egyesülete az elmúlt években szerintük elnökségi határozat nélkül kapott jelentős, több millió forintos támogatást.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság kérdésünkre megerősítette a feljelentés és a nyomozás tényét. Válaszukban azt írták: „A Gazdasági Bűnözési Elleni Főosztály Gazdaságvédelmi Osztálya hűtlen kezelés bűntett és más bűncselekmény gyanúja miatt ismeretlen tettessel szemben folytat eljárást több feljelentés alapján. Az ügyben gyanúsítotti kihallgatás eddig nem történt”. A BRFK a nyomozás érdekeire hivatkozva nem kívánt bővebb tájékoztatást adni.
Megkerestük a Magyar Lovasport Szövetséget is, ahonnan Stóbl Dorottya főtitkár válaszolt kérdéseinkre, és azt közölte, az MLSZ-nek nincs tudomása arról, hogy a rendőrség nyomozást indított a fent taglalt bűncselekmények gyanúja okán. Szerintük nem igaz, hogy bárki magánokiratot hamisított azzal, hogy saját hatáskörben írt hozzá egy elnökségi határozat szövegéhez, és olyan elnökségi tagjai sincsenek a szövetségnek, akik olyan saját egyesülettel rendelkeznek, melyek az elmúlt évek alatt többször is szövetségi támogatást kaptak, és annak odaítéléséről és mértékéről korábban ők maguk szavaztak volna elnökségi tagként.