Tech

Hamarosan riasztást küldhet a kormány a mobilunkra egy új javaslat szerint

Szajki Bálint / 24.hu
Szajki Bálint / 24.hu
Külföldön már régóta bevett gyakorlatnak számítanak a mobiltelefonos riasztások természeti katasztrófák vagy egyéb válsághelyzetek idején. Idehaza eddig csak sms-sel tájékoztathatta a lakosságot a kormány – gondoljunk csak a 2013-as, „üljön át egy másik autóba” üzenetre –, ám egy új törvényjavaslat push-üzenetekkel is lehetővé tenné ezt jövő évtől. Szakértőkkel néztük meg, miről is szól pontosan a törvénytervezet.

Semjén Zsolt április 17-én benyújtott egy salátatörvényt az országgyűlésnek „A belügyi feladatellátás hatékonyságát támogató és a kapcsolati erőszak elleni küzdelmet erősítő törvények módosításáról” címmel. A 77 oldalas javaslatban szó esik többek között a kábítószer előállításának, használatának, terjesztésének, népszerűsítésének tilalmáról, a távoltartó rendelkezés betartásának ellenőrzéséről, de még a sportrendezvények biztonságára vonatkozó rendelkezésekről is.

Emellett azonban egy újfajta riasztási rendszer jogi alapjai is lefektetésre kerültek, amelynek

konkrét célja, hogy a jelenleg működő riasztási és veszélyhelyzeti sms-tájékoztatáshoz képest a fejlettebb technikai lehetőségeket alkalmazó rendszer kiépítésére kerüljön sor.

Az országgyűlés honlapja szerint a részletes vita szakaszában járó javaslatról jelenleg elég keveset tudni, ezért adatvédelmi és informatikai jogi szakemberekkel segítségével megvizsgáltuk: miről szól pontosan a tervezett jogszabály, mire lehetne használni egy ilyen rendszert, illetve miért lehet sokkal hasznosabb, mint a Belügyminisztérium által 2013-ban kiküldöttüljön át egy másik autóba” sms-hez hasonló kommunikációs forma.

Kummer János 2013.

Miről szól a javaslat?

Dr. Németh Ádám informatikai jogra szakosodott ügyvéd lapunk megkeresésére elmondta, az előterjesztés szövege szerint az sms-es tájékoztatás lehetősége a jövőben is megmaradna, ezt egészítenék ki egy olyan riasztási rendszerrel, amely vélhetően push-üzenetként küldene üzenetet a mobiltulajdonosoknak egy váratlan biztonsági esemény, például természeti katasztrófa vagy terrortámadás idején. Hogy ez technikailag pontosan hogy nézne ki, arról egyelőre nem sokat tudni.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik
OSZAR »