Amióta a hatvanas években először megfigyelték a Hold túlsó oldalát, egyértelmű, hogy jelentős különbség van az égitest két oldala között. Egy, a Nature tudományos szaklapban nemrég közzétett kutatás azt állítja, hogy a különbségek nem csak a felszínen figyelhetők meg, de mélyen a felszín alatt is – írja az IFLScience.
A NASA a GRIAL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) küldetés során adatokat gyűjtött az égitestről, ezek elemzése pedig kimutatta, hogy a Hold két oldala között jelentős hőmérsékleti különbség tapasztalható. A kutatócsoport azt is kiszámította, hogyan deformálódik egy égitest a külső gravitációs erő hatására. Ez lehetővé tette számukra, hogy a Hold gravitációs mezejéről nagy felbontású térképét készítsenek, amely rámutatott, hogy a két oldal közötti dichotómia mélyebbre nyúlik, mint azt korábban gondolták.
Ez a különbség összefügg a Hold vulkanikus történetével, és megmagyarázza, miért néz ki annyira másképp a két oldal. A szakember szerint eddig nem volt ilyen egyértelmű bizonyíték a különbségekre. A friss adatok viszont arra utalnak, hogy a Földről látott oldalon a köpeny 2-3 százalékkal lágyabb lehet, mint a túlsó oldalon. A közeli köpeny hőmérséklete 100-200 Celsius-fokkal magasabb lehet, valószínűleg a radioaktív anyag jelenléte miatt, amely évmilliárdok óta melegen tartja ezt az oldalt.
Szakértők szerint a mérési technikák és a technológia fejlődésével a jövőbeli küldetések még részletesebb és pontosabb gravitációs adatokat szolgáltathatnak majd a távoli bolygók tanulmányozásában.