Tudomány

Másolatnak hitték, kiderült, hogy az eredeti Magna Cartát rejti a Harvard könyvtára

Little Hand Images / Getty Images
Little Hand Images / Getty Images

Nyolcvan évig nem hivatalos másolatnak hitték I. Eduárd angol király Magna Cartáját, amit a Harvard jogi karának könyvtára vett meg alig több mint 27 dollárért 1946-ban. Most azonban kiderült, hogy a hét eredeti példány közül az egyikről van szó, amelyet 1300-ban adtak ki – írja a Guardian.

David Carpenter, a londoni King’s College középkori történelemprofesszora a Harvard jogi karának könyvtárának online gyűjteményében bukkant rá a Magna Carta 1327-es, nem hivatalos másolataként megjelölt dokumentumra. Egyből azt gondolta, hogy ez nagyon hasonlít a másik hat eredeti dokumentumra, amelyek fennmaradtak I. Eduárdtól.

Carpenter és Nicholas Vincent, az University of East Anglia középkori történelem professzora többek közt spektrális képalkotást és ultraibolya fényt használt HLS MS 172 néven ismert dokumentum hitelességének megállapítására. Végül ezek egyezést mutattak a 6 eredeti példánnyal.

Bizonyító erejű volt, hogy az Edwardus szóban nemcsak az E volt nagybetű, hanem a D is, ami igen szokatlan, mégis mind a hét példányban így szerepel.

A Magna Carta, amelyet eredetileg Földnélküli János király adott ki 1215-ben, az első olyan dokumentum volt, amely írásban rögzítette azt az elvet, hogy a király és kormánya nem áll a törvények felett. Ez a világ egyik legértékesebb dokumentuma, amit a harvardi könyvtár mindössze 27,50 dollárért vásárolt 1946-ban nem hivatalos másolatként.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik
OSZAR »