Tudomány

Agresszív zombi sejtekre figyeltek fel magyar kutatók

Bajtai Eszter / HUN-REN
Bajtai Eszter / HUN-REN

Meglepő mechanizmust fedeztek fel a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) és az Országos Onkológiai Intézet (OOI) kutatói – derül ki az intézet közleményéből. A kezelés során az emlőráksejtek „zombi” állapotba kerülve élik túl a kemoterápiát, majd elkerülve ezzel az immunrendszer támadását, újra aktiválódnak, és újjáépítik a daganatot.

Évtizedeken át úgy vélték, hogy a terápia-indukálta szeneszcencia (TIS) egy visszafordíthatatlan folyamat, amely a károsodott sejteket állandó nyugalmi állapotba kényszeríti, mielőtt végleg elpusztulnának. Egy magyar kutatócsoport azonban egy eddig még nem alkalmazott eljárással, a TIS sejtek egysejt-szekvenálással történő feltérképezésével feltárta, hogy a rákos sejtek képesek megszökni ebből az állapotból, és újraindítani a daganat növekedését.

A riasztó eredmények szerint a „zombi állapot” a vizsgált FDA (az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala) által jóváhagyott gyógyszerek felével szemben védelmet nyújtott, az eddig sejthalál mechanizmusnak gondolt TIS-ből teljes értékű túlélési stratégiát csinálva.

A Molecular Cancer című szaklapban közzétett eredmények egyfelől lehetőséget nyújtanak egy új, TIS-célzó terápia kifejlesztésére, másfelől pedig komoly figyelmeztetést jelent az orvosok számára. Amennyiben a TIS-t terápiás végpontként kezelik, annak komoly ára lehet, a rákos sejtek megszökhetnek és újraindíthatják a tumornövekedést, miközben számos más gyógyszerrel szemben is ellenállóvá válnak.

Ez egy igazán paradox helyzet. Amit a rákkezelés során eddig szövetségesünknek hittünk, az valójában végig egy rejtett ellenség volt. A kísérleteinkben a TIS-be lépett tumorsejtek néhány hónapon belül szinte mindig ki is szabadultak belőle. Ez egyszerre volt izgalmas és félelmetes

– mondta Bajtai Eszter, a tanulmány első szerzője, aki hat évet dolgozott a projekten.

A kutatócsoport egy másik meghökkentő felfedezést is tett: ez pedig a zombi sejtek immunkörnyezettel szemben mutatott viselkedésével kapcsolatos. Normál esetben az egészséges sejtek szeneszcenciája immunválaszt vált ki, amely eltávolítja őket. A TIS tumorsejtek azonban más taktikát alkalmaznak: specifikus jelátviteli útvonalakat aktiválnak, és fehérjéket termelnek az immunválasz elnyomására.

Ez azt jelenti, hogy a zombi sejtek nemcsak a kemoterápiával és célzott biológiai terápiákkal szemben ellenállóak, hanem az immunrendszer természetes támadásait is képesek elhárítani.

A tanulmány vezető szerzője, Füredi András szerint ez a rendkívül összetett ellenállási mechanizmus komoly kihívás elé állítja a rákkutatókat. Elmondása szerint azonban ez számunkra még csak a kezdet: sikerült ugyanis azonosítanunk a TIS kulcselemeit, amelyeket a következő hónapokban kihasználhatnak annak érdekében, hogy új stratégiákat dolgozzanak ki a jelenség legyőzésére.

Kapcsolódó
Így előzhető meg az egyik leghalálosabb ráktípus
Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, minden évben mintegy ötezer ember életét követeli.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik
OSZAR »